Obaveštenje Ministarstva da Visan traži dozvolu za rad reciklažne fabrike
Ministarstvo za poljoporivedu i zaštitu životne sredine je u sredu 14. juna 2017 godine na svojoj iternet prezentaciji objavilo “OBAVEŠTENjE o prijemu zahteva, od strane operatera preduzeća “VISAN” d.o.o, Beograd”. Radi se o zahtevu Visan-a za izdavanje dozvole za rad reciklažane fabrike za skladištenje i tretman opasnog infektivnog otpada 500 kg/sat. u Svilajncu. Na godišnjem nivou ovo postrojenje može da reciklira 4.000 tona opasnog infektivnog otpada?!
Da podsetimo da je Ekološki pokret Svilajnac zajedno sa svilajnačkim opozicionim političkim partijama u dva navrata organizovao potpisivanje Peticije protiv izgradnje i rada ove fabrike (iako je izgrađena još u decembru 2015 godine!). Peticiju je potpisalo 1.780 građana Svilajnca na 72 liste.
Imamo osećaj da ovo zvanično obaveštenje Ministarstva kao i neka prethodna, pokazuju da neko(?) iz Ministarstva forsira privatnu firmu Visan, da pošto-poto dobije dozvolu za rad ovog reciklažnog postrojenja u Svilajncu. Inače, druge po redu visanove fabrike u Svilajncu, pored fabrike za proizvodnju, pakovanje i skladištenje otrova za pacove i miševe koja redi već 5-6 godina.
Naše nezadovoljstvo ponašanjem nekih službenika Ministarstva zasnivamo na sledećim činjenicama. U petak, 09. juna oko 09:30 sati smo razgovarali sa nadležnim službenikom u Odeljenju za upravljenje otpadom. U tom razgovoru nam je decidno rečeno da je Visan dostavio kompletnu (da li i ispravnu?!!) dokumentaciju, „i više nego što je trebalo“ i da će u „roku od sedam do deset dana“ kompletna dokumentacija tj. dozvola za rad postrojenja za skladištenje i tretman otpada od Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine biti prosleđena lokalnoj samoupravi u Svilajncu, na mišljenje, a sve u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom. Član 63. “Postupak itdavanja dozvole” ovog zakona kaže:
Postupak izdavanja dozvole (Zakon o upravljanju otpadom)
Član 63
1. Zahtev za izdavanje dozvole za tretman, odnosno skladištenje, ponovno iskorišćenje i odlaganje otpada podnosi se ministarstvu, odnosno autonomnoj pokrajini, odnosno jedinici lokalne samouprave.
2. Nadležni organ za izdavanje dozvole, u roku od 15 dana od dana prijema zahteva za izdavanje dozvole dužan je da od podnosioca zahteva, zatraži dokaze i dokumentaciju potrebnu za dopunu zahteva, ako je zahtev nepotpun, odnosno neuredan.
3. Nadležni organ za izdavanje dozvole, u roku od 15 dana od dana prijema urednog zahteva, obaveštava javnost o podnetom zahtevu i pribavlja zapisnik o ispunjenosti uslova za izgradnju i rad postrojenja od nadležnog inspekcijskog organa.
Ministarstvo, odnosno nadležni organ autonomne pokrajine, istovremeno sa obaveštenjem iz stava 3. ovog člana dostavlja podneti zahtev jedinici lokalne samouprave, zajedno sa dokumentacijom radi pribavljanja mišljenja.
………..
Jedinica lokalne samouprave u roku od 30 dana od dana prijema zahteva iz stava 3. ovog člana, dužna je da razmotri zahtev i da ministarstvu, odnosno nadležnom organu autonomne pokrajine dostavi svoje mišljenje sa obrazloženim predlogom za prihvatanje ili odbijanje zahteva. Jedinica lokalne samouprave, pre davanja mišljenja iz stava 3. ovog člana, po potrebi pribavlja mišljenja drugih zainteresovanih organa i organizacija (urbanizma, zaštite prirode, komunalnih delatnosti, unutrašnjih poslova, zaštite potrošača i dr.).
Nadležni organ za izdavanje dozvole razmatra podneti zahtev, priloženu dokumentaciju, pribavljena mišljenja, kao i zapisnik o ispunjenosti uslova od strane nadležnog inspekcijskog organa i izdaje dozvolu podnosiocu zahteva u roku od 15 dana od dana prijema mišljenja iz stava 5. ovog člana ili donosi rešenje kojim odbija zahtev, uz obrazloženje o razlozima odbijanja. Ako dozvolu izdaje ministarstvo, odnosno nadležni organ autonomne pokrajine, o izdatoj dozvoli obaveštava jedinicu lokalne samouprave i na njen zahtev dostavlja kopiju izdate dozvole.
….
Na osnovu gore-nevednog člana 63. Postupak izdavanja dozvole (Zakona o upravljanju otpadom) gde piše
“Jedinica lokalne samouprave u roku od 30 dana od dana prijema zahteva iz stava 3. ovog člana, dužna je da razmotri zahtev i da ministarstvu, odnosno nadležnom organu autonomne pokrajine dostavi svoje mišljenje sa obrazloženim predlogom za prihvatanje ili odbijanje zahteva.”
proizilazi da je službenik odmah nakon našeg razgovora 09. juna, poslao zahtev i dokumentaciju opštinskoj upravi Svilajnac na mišljenje a ne u „roku od sedam do deset dana“ kako nam je u razgovoru tvrdio. U “OBAVEŠTENjE o prijemu zahteva, od strane operatera preduzeća “VISAN” d.o.o, Beograd” stoji
“Rok za dostavljanje mišljenja i predloga je 9. juli 2017. godine”
što je računajući unazad 30 dana, tačno 09. juni 2017 godine.
Kako treba da shvatimo ovakvu komunikaciju nadležnog službenika Ministarstva i kako da imamo poverenje u naše Ministastvo koje treba da radi u interesu građana a ne u interesu pojedinaca, a sve na uštrb životne sredine velikog broja građana. A naša deca?
Za UG Ekološki pokret Svilajnac
Srđan Marjnavić
15.06.2017 Minhen
Leave a reply
Du musst angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben.