Šta radi svilajnački opštinski Zeleni savet?
Mnogi građani Svilajnca nemaju informaciju da u Opštini Svilajnac postoji opštinski Zeleni Savet. Iz kojih razloga je formirano ovo “opštinsko radno telo” i kakva je uloga Zelenog saveta pročitajte u tekstovima koji su obajvljeni prošle, 2014-e godine na zvaničnom internet sajtu opštine Svilajnac.
Održan radni sastanak o formiranju Zelenih saveta u opštinama
Objavljeno: 08.12.2014.
Prošle nedelje je u Svilajncu održan radni sastanak predstavnika GIZ-a, Stalne konferencija gradova i opštine sa predstavnicima opštinske uprave, komunalnog preduzeća, privrede, nevladinog sektora, zdravstva i školstva povodom akcije formiranja Zelenih saveta u opštinama.
“Ovo opštinsko radno telo zastupa interese građana i omogućuje njihovo uključivanja u proces donošenja odluka u oblasti zaštite životne sredine. Zeleni savet obezbeđuje bolju informisanost građana o aktuelnim ekološkim problemima. Preko Zelenog saveta građani mogu da iznose svoje probleme, daju predloge i ideje, i pomognu nadležnim organima u obavljanju poslova” – izjavila je sekretar za zaštitu životne sredine SKGO Ljubinka Kaluđerović.
Uloga Zelenog saveta je dvostruka. Ovo telo istrovremeno pruža savetodavnu podršku opštinskoj upravi i predstavlja platformu za komunikaciju sa građanima i njihovo aktivno uključivanje u oblasti zaštite životne sredine. Saradnja i komunikacija opštinske uprave i građana doprineće donošenju boljih odluka:
“Zadatak budućih zelenih saveta je da povećaju transparentnost i uključe i druge strukture i aktivnosti vezane za zaštitu životne sredine. Opština Svilajnac važi za jednu od najuređenijih i zato ćemo se i dalje truditi da živimo u što boljem, lepšem i zdravijem okruženju” – rekla je zamenik predsednika opštine Svilajnac dr Danijela Stojadinović.
Zeleni saveti već postoje u 5 lokalnih sapouprava u Srbiji. O iskustvima u formiranju, načinu i rezultatima rada Zelenog saveta govoriće Danica Batoćanin iz opštine Trstenik. Takođe će biti predstavljene preporuke i modeli odluke za formiranje saveta.
izvor: svilajnac.rs
http://www.svilajnac.rs/svilajnac/info/giz-impact-projekat/3366-odrzan-radni-sastanak-o-formiranju-zelenih-saveta-u-opstinama.html
***
GIZ IMPAKT projekat – rezultati anketiranja o stavovima o zaštiti životne sredine
Objavljeno: 26.02.2014.
U okviru GIZ IMPAKT projekta sprovedena je u junu 2013. godine anketa među građanima Svilajnca u vezi stavova o očuvanju životne sredine, pružanja komunalnih usluga i o komunikaciji sa nadležnim službama. Anketom je obuhvaćen uzorak od 2308 ispitanika u pet opština. Ciljne grupe su bili građani, odbornici lokalnih skupština i predstavnici javnih službi. S obzirom na to da je ispitivanjem obuhvaćeno mnoštvo mesnih zajednica, vodilo se računa o pođednakoj zastupljenosti stanovnika gradskog, prigradskog i seoskog područja, kao i pođednakoj zastupljenosti žena i muškaraca. Ovi dana opština Svilajnac dobila je rezultate i analizu anketa i ovde vam izdvajamo neke od najznačajnih podataka:
Neki od njzanimljivijih reultata su da su ispitanici u najvećem broju slučajeva (47,1%) divlje deponije naveli kao ključni i najveći problem.
Stavovi ispitanika vezani za najefikasniji način poboljšanja životne sredine u opštini (Grafikon 3) u najvećoj su meri podeljeni između mišljenja da je potrebna „stroža primena zakona i kaznene politike“ (36%) i uverenja da je potrebna „promena navika i ponašanja građana“ (35,4%). Ova dva odgovora upućuju na to da bi represivnim merama, ali i ličnom odgovornošću moglo doći do značajnijih pomaka u očuvanju životne sredine. Oba faktora direktno utiču na ponašanje građana, s tim što prvi (sankcionisanje) dejstvuje spoljšnjom prinudom, a drugi (promena ponašanja) unutrašnjom analizom vlastitog ophođenja prema okruženju.
Takođe, ogromna većina ispitanika je iskazala volju da na neki od načina doprinese promenama u oblasti životne sredine. U ukupnom zbiru čak 94,3% anketiranih opredelilo se za određeni vid učešća u očuvanju svog okruženja. Budući da najveći deo ispitanika svoj mogući doprinos vidi u ličnom staranju o životnoj sredini (40,4%) ili u uključivanju u udruženja za zaštitu životne sredine (16,8%), može se zaključiti da je prisutna želja za direktnim učešćem u rešavanju problema vezanih za životnu sredinu, jer postoji snažan osećaj i svest o tome da ovi problemi direktno ugrožavaju kvalitet života.
Celokupni rezultati i analiza ankete biće prikazani u specijalnoj emisiji na TV centru posvećenoj GIZ IMPACT projektu, a o terminima emitovanja bićete naknadno obavešteni.
izvor: svilajnac.rs
http://www.svilajnac.rs/svilajnac/info/giz-impact-projekat/3245-giz-impact-projekat-rezultati-anketiranja-o-stavovima-o-zastiti-zivotne-sredine.html
Kako izgleda ulaz u Visan d.o.o Svilajnac
za EKO pokret Svilajanc pripremio
S.Marjanović
Leave a reply
Du musst angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben.